Site Hızı ve SEO

SEO çalışmalarında başarıya ulaşmanın yollarından birisinin de site hızının olduğunu artık duymayan kalmadı desek yeridir. Site hızı arama sıralarını uzun zamandan beri etkiliyor ama özellikle son yıllarda teknolojik gelişmelerle internetin resmen çağ atlamasıyla hız çok önem kazandı. Mobil dünyanın hızlı gelişimi de site hızlarının önemini kat kat artırdı. Her zaman sizlere aktarmaya çalıştığım, kullanıcı deneyiminin SEO’nun kalbi olduğu gerçeği de site hızının neden önem kazandığını zaten bize gösteriyor. Artık yaşam eskiye nazaran çok daha hızlı, insanlar beklemek istemiyor, insanların daima acelesi var, 24 saat birçok şeyi yapmak için yeterli olmuyor çünkü artık dünya küçük bir köy halini aldı, uzaklar yakın oldu ve zaman yani zamanı efektif kullanmak yani hız insanlar için yani bizler için her şeyden daha değerli hale geldi. İnternet dünyası da dünyadan ve insanlardan ayrı olarak düşünülemeyeceği için bu dünyada da hız, hızlı çalışan uygulamalar, programlar, siteler çok değerli hale geldi.

Yavaş bir web sitesi yukarıda anlattığım sebeplerden kötü kullanıcı deneyimine sebep olur ve direkt olarak SEO çalışmalarınızda başarısızlığa yol açar. Arama sıralamalarında beklenen, gereken yükselişi sağlayamazsınız. Hiçbir internet kullanıcısı yavaş bir sitede zaman geçirmek istemiyor. Kullanıcılar ortalama bir site 3 saniye içerisinde açılmazsa o siteyi terk ediyor. E-Ticaret sitelerinde yavaşlık yaşandığında ziyaretçiler müşteri olmuyor yani satın alma gerçekleştirmiyorlar ve siteyi terk ediyorlar. Örneğin, Amazon’un açıkladığı rakamlara göre bir sayfanın açılış hızı saniyenin sadece 10’da 1’i kadar yavaşlarsa satışlar da %1 oranında düşüyor. Ziyaretçilerin siteleri puanlarken en önemli kriter olarak belirledikleri kriterler arasında site açılış hızı geliyor.

site-hizi

E-Ticaret sitelerinden alışveriş yapan kişilerin %80’den fazlası site hızının yavaş olması durumunda o siteye bir daha girmeyeceklerini söylüyorlar.

İdeal Sayfa Açılış Hızı Ne Olmalıdır?

Yapılan araştırmalar bu sürenin 2 saniyeden az olduğunu ortaya çıkarıyor. Ortalama rakamlarla internet kullanıcılarının yarıya yakını bir sayfa 2 saniyeden önce açılmıyorsa siteyi terk ediyor, geriye kalan yarısının da yarıya yakını daha aceleci olarak sayfaların 1 saniye civarında açılmasını bekliyor. Son olarak kalan kısım da sayfa açılış hızı maksimum 2-3 saniye arasında olmalıdır diyor.

Özetle ortalama bir sayfa açılış hızı vermek gerekirse 2 saniye veya daha az diyebiliriz.

Site Hızı Neden Önemlidir?

Site hızı, kullanıcı deneyimi sağlamamız için, sitemize çektiğimiz ziyaretçilerin hemen çıkmaması için çok önemlidir. Hızlı olan siteler çabuk indexlenir ve kullanıcı karşısına çok daha çabuk çıkar. Ayrıca Google ve diğer arama motorlarının botları için de hızlı bir siteye sahip olmak çok önemlidir zira her zaman bahsettiğim gibi kullanıcı deneyimine uygun olmayan hiçbir şey SEO için de uygun değildir.

Site Hızını Nasıl Ölçeriz?

Site hızımızla ilgili düzenlemeleri yapabilmek için öncelikle site hızımızın durumunu bilmemiz gerekiyor tabii ki bunun için de birçok faydalı araç vardır.

Bunlardan bazılarını size kısaca tanıtayım;

Google PageSpeed Insights

Google bu konuda da birçok konuda olduğu gibi en ön sırada yer alıyor. Bu test son derece doğru sonuçlar verdiği gibi test sonucunda çok yararlı öneriler sunuyor. Ayrıca yine ve yeni bir araç olan Think With Google da hem masaüstü hem de mobil cihazlarda site hızını ölçerken belirli platformlara uyumluluğu da test etmektedir.

site-hizi-seo

GT Metrix

GT Metrix de Google aracı kadar detaylı sonuçlar vermekte ve yine analizler sonucunda çok değerli öneriler de sunmaktadır. GT Metrix’in tüm araçlardan farklı bir özelliği  ”Sayfa Hızı Skoru” ve ”YSlow Skoru” olarak iki farklı skor sunmasıdır. Sayfa hızı skorunda sitemizin hızlı olup olmadığı test edilirken, YSlow Skorunda ise sitelerimizin sunucu ve https kısımlarındaki hatalar, sorunlar test edilir. GT Metrix, her webmaster tarafından kullanılması gereken çok faydalı bir araçtır.

Webpagetest.org

Bu araç da çok detaylı ölçümler sağlarken, ölçüm yerini ve tarayıcı seçmenizi sağlayan bir yapıya sahiptir. Son derece güzel ve doğru sonuçları bize sunan bu aracın tek kötü yanı biraz karmaşık yapısıdır.

Daha birçok araç vardır tabii ki ama özellikle Google araçları ve GT Metrix olmak üzere Web Page Test aracı sizlere site hızı ve SEO çalışmanız hakkında gerekenleri sunacaktır.

 

Site Hızımızı Nasıl Artırırız?

Site hızımızı etkileyen, sayfa açılış hızlarını istemediğimiz boyutlara çıkaran başlıca etken sitemizde kullandığımız görsellerdir. Bu sebeple öncelikle görsel optimizasyonu yapmak gereklidir. Görsel optimizasyonu demek de, görsellerin düzenlemesini yapmaktır. Görsellerinizin boyutlarını kalitesini biraz düşürerek veya uzantılarını değiştirerek sunucumuzda kapladığı alanı azaltmaktır. Görseller üzerinde bu değişiklikleri yaparken, eğer yoksa görsellerin alt taglarını vs de girerek SEO çalışmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Stil dosyaları da site hızını etkileyen diğer unsurdur. Gereksiz kodlardan sitemizi arındırırsak site hızında önemli bir gelişme kaydedebiliriz. Yine aynı şekilde JS dosyalarını da minimalize ederek site hızını artırabiliriz.

seo-hiz

Tarayıcılara bazı yönlendirmeler yapmak da site hızını artıracak diğer çalışmalardır. Bu yönlendirmelerden başlıcası ön belleklemedir. Ön belleğe alınan dosyalar ziyaretçilere tekrar tekrar gösterilmez ve sayfa açılış hızı ciddi manada artar.

Bu çalışmaları sağladığınızda site hızınızın ciddi anlamda arttığını göreceksiniz. Sitenizdeki tüm hataları giderdiğinizde, gerekli tüm optimizasyonları yaptığınızda site hızınızın SEO çalışmalarınıza olumlu etkisini de görmeniz çok gecikmeyecektir.