E-Ticaret sektöründe öyle kategoriler var ki, gün geçtikçe büyüyor. Hem de öyle bir büyüme ki, her yıl %100 büyürken Türkiye sınırlarını da aşarak yurt dışına açılıyor. Ülkemizde özellikle e-ticaret dışında da ciddi bir pazar olan tesettür giyim, İslami giyim piyasası e-ticarette de çok ciddi bir yükseliş içinde. Özellikle yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız bu tür ürünlere ulaşamadığı için Almanyadan, Fransada, İsviçreden, Belçikadan, İngiltere, Avusturyadan sipariş geçiyorlar. Ayrıca Orta Doğu pazarında Türkiye gibi tekstil alanında güçlü bir ülke yer almadığından ülkemiz e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan Suudi Arabistanlı, Ürdünlü, İranlı, Iraklı, B.A.E. vatandaşların sayısı son yıllarda gittikçe artmıştır.

40 milyar doları aşan bir hacmi olan tesettür giyim pazarına her geçen gün yeni bir oyuncu katılırken mevcut e-ticaret siteleri de yerlerini sağlamlaştırmak için çok ciddi alt yapı ve reklam çalışmaları yapıyorlar. Ülkemiz vatandaşları gibi tesettür giyime yoğun harcama yapan ülkelerin vatandaşları Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, İran, Ürdün, Suudi Arabistan, Irak, Nijerya, Mısırlı vatandaşlar olarak göze çarpıyor.

Yakın geçmişte yapılan bir araştırmada Müslüman ülkelerde yaşayan tüketiciler (1) bir yıl içinde tesettür giyim ve ayakkabıya 300 milyar dolardan fazla harcama yaptı. Eğer bu hacimdeki bir pazar herhangi bir ülkeye ait olsaydı, ABD ve Çin’den sonra 3. büyük ülke olurdu. Birkaç yıl içinde de bu pazarın 500 milyar doları rahatlıkla aşacağı öngörülüyor. Pazarın ne kadar büyük olduğunu anlamak için çok güzel bir veri…

Şuanda ülkemizde öne çıkan birçok site varken birçok moda e-ticaret sitesi de kategorilerine tesettür giyim ürünlerini de eklemeye başlarken bazı tesettür e-ticaret siteleri de tam tersi tesettür raflarına diğer moda ürünlerini de eklemeye başlıyorlar. Hepsinin amacı moda giyim pazarından daha çok pay kapmak ama genelde çizgisini terk edenlerin başarılı olduğu söyleyemeyiz.

Ülkemizde hizmet veren ve sadece İran’a veya Irak’a ürün gönderen e-ticaret sitelerinde de yeni pazar arayışları olduğunun duyumlarını alırken bu yeni pazarların da Türki cumhuriyetler olacağını duyuyoruz. Türki cumhuriyetlerdeki baskıcı rejimler olmasa idi zaten çoktan Kazakistan, Özbekistan gibi ülkelere Türk e-ticaret girişimcileri el atardı.

Dünyadaki Yeni Pazarlar

Şuanda Müslüman coğrafyasında maalesef savaşsız bir ülke bulmak çok zor. Ama olur da bu savaşlar durursa özellikle Suriye, Umman, Yemen gibi ülkelerdeki vatandaşlar Türk e-ticaret girişimcileri için yepyeni pazarlar olacaktır.  Kuzey Afrika ve Endonezya, Malezya bile çok uzak olsa da e-ticaretin sınırları olmaması sebebiyle çok cazip pazarlar olacaktır.

Şuanda ulaşılabilir ve büyük bir pazar olması sebebiyle İran, mevcut yönetimin bazı baskıları kaldırması ile Türk e-ticaret girişimcilerinin bir anlamda işgaline uğrayacaktır zira Türkiye kadar nüfusa sahip, gelişen, ihtiyaçları olan bir toplu iştah kabartmıyor değil.

Ülkemizdeki tesettür alanında girişim planlayan işletmelere bazı küçük ipuçları vermek gerekirse; bu alanda yatırım yapacak girişimcilerin bu işin stoksuz olmayacağını bilmesi gerekiyor. Sosyal medyayı çok etkin kullanmaları gerektiğini ve reklamsız satış yapmanın imkansız olduğunu bilmeleri gerekiyor. Kargo yönetiminin bir hayli zorlu olduğu bu sektörde, siparişlerin yarısından çoğunun teslimatta ödeme ile yapıldığının da bilinmesi gerekiyor. Giyim modellerinde modayı takip etmenin, hızlı olmanın, rakipleri daima takip etmenin gerekliliğinden de bahsetmeye gerek yok sanırım.

Bu temel ipuçları bu alanda girişim fikri olanlara az da olsa yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Eğer daha fazla yardıma ihtiyacı olan olursa bana ulaşabilir. 🙂